1. خانه
  2. /
  3. پیچ آلن سرخزینه

پیچ آلن سرخزینه

یکی از انواع پیچ آلن که کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد، پیچ آلن سرخزینه یا سرتخت می باشد. این پیچ آلن در موقعیت هایی به کار گرفته می شود که باید سطح گل پیچ و سطح قطعه کار با هم یکی و هم تراز باشند. در این حال فرمت مخروطی شکل گل پیچ داخل خزینه سطح کار قرار خواهد گرفت.
پیچ های آلن سرخزینه از فولاد آلیاژ و کربن ساخته شده و دارای استحکام و قوام عالی هستند. استاندارد این پیچ ها در گرید 8.8، 10.9 و 12.9 جای می گیرد که سازگار با استاندارد ISO 898-1 هستند.

استانداردهای ابعاد پیچ آلن سرخزینه

پیچ های آلن سرخزینه دارای دو استاندارد ابعادی هستند:

  • استاندارد ISO 10642
  • استاندارد Din 7991

لازم به ذکر است که در کنار این پیچ از مهره شش گوش و واشر تخت نیز در اکثر مواقع استفاده می شود. پیچ های آلن سرخزینه در موقعیت هایی که نمی توان از آچار و پیچ گوشتی استفاده کرد، کاربرد داشته و در صنایع بسیار مطمئن و قوی ظاهر می شوند.

کاربرد پیچ آلن سر تخت (سرخزینه)

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، پیچ آلن سرتخت دارای یک سری تخت و بخش داخلی شش گوشه می باشد. چنان چه انتظار می رود برای باز و بسته کردن پیچ های آلن ، باید از آچار آلن استفاده شود. به این شکل چه شما بخواهید این پیچ را باز کرده و چه قصد بستن و محکم کردن آن را داشته باشید، باید از آچار آلن برای این منظور استفاده کنید.

در شرایط و موقعیت هایی که دسترسی کم برای استفاده از پیچ وجود داشته باشد، پیچ آلن سر تخت به عنوان یک گزینه قابل توجه کارایی دارد.

این پیچ دارای استحکام و دوام عالی بوده و طول عمر بالایی دارد. در حقیقت تعداد سوراخ کمتر و در نتیجه نقاط تمرکز تنش در قطعه کمتر باعث افزایش کارایی و استحکام این نوع پیچ شده است. همین طور تعداد کمتر پیچ وزن قطعه را کم می کند و از این جهت پیچ های آلن سرتخت در صنایع مختلف کارایی قابل توجهی دارند. پیچ آلن سر تخت وقتی که در محلی قرار می گیرد و پیچ می شود برآمدگی دیگر ندارد و معمولا برای سطح های نرم استفاده می شود و تا نشستن کامل بر روی سطح می رود. اکثر مقاصد کاربردی این نوع پیچ در قطعات و دستگاه های صنعتی می باشد.

با این حساب به نظر می رسد که با توجه به ساختار خاص و حرفه ای و همین طور دوام و کارایی پیچ های آلن سرتخت، بتوان این نوع از پیچ های آلن را به عنوان یکی از بهترین پیچ های کاربردی در صنایع سنگین و متوسط و همین طور ماشین آلات به شمار آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

5/5 - (1 امتیاز)
فهرست
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید