پیچ و مهره خشکه نیم دنده یا تمام دنده

پیچ و مهره خشکه نیم دنده یا تمام دنده

به طور کلی پیچ و مهره خشکه نیم دنده یا تمام دنده در صنایع مختلف مانند قطعه های صنعتی ، خودروسازی و… بسیار کاربردی می باشد. پیچ و مهره های خشک به صورت نیم دنده طبق DIN931 و تمام دنده مطابق DIN933 تولید می شوند. از نظر وزنی، یک پیچ خشک کاملا رزوه شده وزن کمتر و غلظت تنش بیشتری دارد. انتخاب دو نوع پیچ و مهره خشک به طول اتصال و قطعه کار بستگی دارد. در بیشتر موارد مشتریان ترجیح می دهند پیچ ​​خشک 8.8 را به صورت نیم دنده خریداری کنند، زیرا بخشی از پیچ آلن در ناحیه بین دو سطح تماس قرار می گیرد. اما در مواردی که طول اتصال متغیر است یا پیچ و مهره نیمه رزوه ای نمی تواند به طور کامل جفت شود، از پیچ های کاملا رزوه ای استفاده می شود. زیرا با پیچ نیمه دنده می توان مراقبت کرد و فقط تا قسمت دنده آن را سفت کرد. همچنین عبارت خشکه به معنای فولاد است و کلمه پیچ خشکه برای محصولاتی با درجه سختی بالاتر از آهن و فولاد معمولی استفاده می شود و از فولاد کربن متوسط ​​در ساخت آنها استفاده می شود.

انواع پیچ و مهره خشکه نیم دنده یا تمام دنده

پیچ خشکه در کلاس ها یا درجات مختلفی تولید می شوند که عبارت اند از:

– پیچ خشکه با مواد خام فولاد کربنی و کلاس کششی گرید 8.8

– پیچ خشکه با فولاد آلیاژی و مواد اولیه کششی گرید 10.9

– پیچ خشکه با استفاده از فولاد آلیاژی و مواد اولیه کششی درجه 12.9

پیچ های گرید 8.8 یکی از پرکاربردترین پیچ های شش گوشه در صنایع مختلف از جمله ماشین آلات صنعتی می باشد و دارای مقاومت و پایداری متوسط ​​است و معمولاً یک دنده شش ضلعی یا آلن بزرگ است. همچنبن به صورت داکرومات یا گالوانیزه تولید می شود. یک پیچ 8.8 درجه با حداکثر تحمل 80 درصد استحکام کششی خود به طور کامل تغییر شکل داده یا کشیده می شود.

شباهت و تفاوت های پیچ های خشکه و آهنی

از شباهت پیچ خشکه و آهنی می توان به ساختار کربنی آن ها اشاره نمود ؛ همچنین هر دو در برابر عوامل خارجی مقاوم هستند و این پیچ ها دارای روکش های مختلفی برای افزایش مقاومت هستند.

تفاوت بین پیچ های خشک و آهنی در غلظت کربن استفاده شده در ساختار اصلی آنها است. غلظت کربن مصرفی در پیچ و مهره خشکه بیشتر از پیچ آهنی است. در نتیجه پیچ خشکه دارای استحکام بیشتر و چکش خواری و انعطاف پذیری کمتری است. استحکام کششی پیچ خشکه 8.8 حدود 800 مگاپاسکال و استحکام کششی پیچ آهنی کلاس 5.6 حدود 480 مگاپاسکال است که به این معنی است که استحکام کششی در هزار سطح مقطع پیچ خشک 1.8 برابر بزرگتر است.

موارد استفاده از پیچ و مهره خشکه نیم دنده یا تمام دنده

همانطور که بیان شد پیچ خشکه یا پیچ فولادی یکی از پرکاربردترین اتصالات در بسیاری از صنایع مانند ماشین سازی، قطعه سازی، ساختمان سازی، سوله سازی، پتروشیمی، صنایع نفت می باشد. برای پیچ های آهنی و فولادی از پوشش های مختلفی مانند گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم، داکرومات و … استفاده می شود، در حالی که برای بوش های خشک کلاس 10.9 از گالوانیزه گرم نباید استفاده کرد زیرا باعث ترک خوردگی هیدروژن در سطح پیچ می شود

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید