نقاط تمرکز تنش در پیچ آلن

نقاط تمرکز تنش در پیچ آلن

پیچ آلن در واقع نوع مدرن پیچ شش گوش است. پیچ آلن در ابتدا برای رفع ایرادات پیچ شش گوش ساخته شد و تاکنون در دوره استاندارد تولید پیچ ​​آلن تغییر کرده است. پیچ های آلن بر اساس استاندارد DIN912 تولید می شوند که ابعاد بدنه از پایه پیچ تا سر پیچ، نوع دنده ها، طول و عمق گام آن بیان شده است. پیچ آلن تنها در دو گرید 8.8 و 12.9 ارائه می شود که هر دو باید به صورت نیم دنده تولید شوند. اما استفاده گسترده و روزافزون از پیچ آلن باعث تولید آن در گریدهای آهنی کاملا رزوه ای و مختلف 5.6 و فویل 10.9 شده است. مزیت اصلی استفاده از پیچ آلن این است که با پیچ های کمتر تعادل ایجاد می شود ، بنابراین با استفاده از این نوع پیچ برای ایجاد سوراخ های کمتر در قطعات نقاط تمرکز تنش در پیچ آلن که نقاط شکست اصلی قطعه کار هستند بسیار کمتر می شوند.

مزایای استفاده از پیچ آلن

تفاوت اصلی بین پیچ های شش گوش و شش ضلعی سوراخ آنهاست، پیچ های شش گوش دارای سوراخ بزرگتری هستند و اندازه و وزن بیشتری دارند. مهم ترین مزایای استفاده از پیچ آلن برای ایجاد اتصال استفاده در مکان هایی که دسترسی به آن ها مشکل است، همین امر موجب اتصال بهتری می شود.

علاوه بر DIN912 که استاندارد تولید پیچ ​​آلن است، دو استاندارد دیگر نیز وجود دارد. همچنین در تولید پیچ ​​آلن استفاده می شود که تفاوت اصلی با DIN912 شکل پیچ است.

استاندارد DIN7984 یک استاندارد پیچ ​​شش ضلعی کم سوکت است که دارای یک کف صاف در داخل سوکت نیز می باشد.

همچنین از استاندارد DIN7991 برای پیچ های آلن با سر مخروطی که کمتر صنعتی هستند استفاده می شود.

  • در مقایسه با پیچ های معمولی، تعداد کمتری از پیچ های شش گوش می تواند یک اتصال پایدار با استحکام بالاتر ایجاد کند.
  • با نیاز به پیچ های آلن تعداد سوراخ ها کم می شود و نقاط تمرکز تنش کاهش می یابد که باعث استحکام سازه می شود.
  • چند پیچ ​​آلن وزن قطعات را پایین نگه می دارد.
  • در نقاط اتصال پیچ آلن برخلاف پیچ شش گوش، نیازی به فضای جانبی برای حرکت آچار نیست.

منظور از نقاط تمرکز تنش در پیچ آلن چیست؟

نقاط تمرکز تنش دقیقا نقاطی از اتصالات محسوب می شود که باید بواسطه پیچ آلن به هم متصل شوند. در این نقاط اگر از پیچ آلن مرغوب و با کیفیت استفاده نشود نه تنها تمرکز تنش بالا می رود بلکه ممکن است منجر به خسارت های جبران ناپذیر و از بین رفتن کل سازه شود.

پیچ های آلن از سال 1936 و 1960

پیچ های آلن تولید شده توسط شرکت Bauer-Sherte در سال 1936 تمامی استانداردهای فنی را از نظر استاندارد گل، طول رزوه و طول بدون رزوه پوشش نمی داد، بنابراین استفاده از پیچ آلن استاندارد در سال 1936 به خصوص در برخی از سایزها خیلی محدود بود. در دهه 1950 یک شرکت آمریکایی مطالعه بسیار دقیقی در مورد محاسبات شکل هندسی، مواد مورد استفاده و معیارهای طراحی فنی پیچ های آلن انجام داد و بهترین نوع پیچ آلن را طراحی و تولید کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید