روش تولید پیچ آلن

روش تولید پیچ آلن

امروزه یکی از مهم ترین اجزاء تاثیرگذار در صنایع ماشین سازی ، امور مهندسی ، ماشین آلات صنعتی تهیه انواع پیچ­ها می­باشد. پیچ­ آلن در دسته تجهیزاتی قرار دارد که استفاده از آن باعث مقاومت و استحکام بیشتر قطعات در همه­ی زمینه­ها خواهد شد. در این مقاله قصد داریم انوع روش تولید پیچ آلن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

به طور کلی روش تولید پیچ آلن به دو صورت ماشینکاری و بدون برش صورت می­گیرد ؛ تعیین روش ساخت پیچ آلن به اندازه قطعه و مقادیر مورد نیاز بستگی دارد.

روش تولید پیچ آلن به سبک بدون برش

همانطور که می­دانید روش بدون برش به دو دسته سرد و گرم تقسیم می­شود.

روش سرد : عموما تمامی اتصال دهنده­ها مانند پیچ آلن به روش سرد تولید می­شوند و بسیار مناسب برای تولید در مقادیر زیاد هستند. در این روش تولید پیچ آلن اغلب تولید کنندگان از سیم­های رولی که وزن آن­ها حداقل 1000 کیلوگرم باشد استفاده می­کنند که در فرآیندهای چند مرحله­ای مانند آماده سازی مفتول ، برش و شکل دهی پیچ آلن و…. توسط فشار فورج و اکستروژن صورت می­گیرد. در نظر داشته باشید این نوع روش برای پیچ یا مهره­های لبه تیز به دلیل افزایش ساییدگی مناسب نمی­باشد. با این حال روش سرد به دلیل استفاده بهینه و صرفه جویی در مواد ، کیفیت بسیار بالا ، بازدهی خوب ، مقاومت عالی و استحکام بالا بسیار مورد استقبال تولید کنندگان قرار گرفته است.

روش گرم : با توجه به اینکه در این روش پیچ و مهره­ آلن با طول و قطرهای بزرگ­ تر تولید می­شوند ، قطعاتی که حجم بسیار پایین یا شکل گیری بسیار سخت دارند هم تولید می­شوند. در این روش میله­ های بزرگ  تا حدودی یا به طور کامل تا دمای فورج گرم خواهند شد سپس شکل گیری صورت می­گیرد. روش گرم به دلیل تولید هندسه ­های پیچیده از محبوبیتی خاصی برخوردار است ، اما باید بدانید که تولید در این روش نسبت به تولید سرد کم ­تر می­باشد.

راهنمای پیچ و مهره

روش تولید پیچ آلن به سبک ماشینکاری

در روش ماشینکاری شیارهای ایجاد شده از طریق کم شدن مواد یا تراشیدن توسط تراشکاری ، حدیده و قلاویز صورت می­گیرد.

تراشکاری : در این روش قطعه مورد نظر ابتدا توسط دستگاه تراش به سایز دلخواه می­رسد ، سپس در جهت طراحی و تولید پیچ ابتدا قطر خارجی پیچ تراش می­خورد. تولید پیچ آلن نسبت به قطر و طول در روش تراشکاری نامحدود می­باشد اما توجه داشته باشید به هزینه و زمان زیادی در جهت تولید یپچ آلن نیاز خواهید داشت.

حدیده : به وسیله­ای گفته می­شود که برای ایجاد رزوه­های خارجی بسیار کاربرد دارد. این روش در دسته شیوه­های دقیق قرار نمی­گیرد و به زمان و هزینه زیاد نیاز دارد.

قلاویز : قلاویز به دو دسته ماشینی و دستی تقسیم می­شود. در این روش از روغن به عنوان خنک کننده ، صیقلی کننده سطح و دور کننده پلیسه از رزوه استفاده می­شود.

در روش گرم از این سه فرآیند در جهت تولید پیچ آلن با تیراژ کم و کاربردهای مخصوص استفاده می­شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید