روش تولید پیچ آلن

روش تولید پیچ آلن

امروزه یکی از مهم ترین اجزاء تاثیرگذار در صنایع ماشین سازی ، امور مهندسی ، ماشین آلات صنعتی تهیه انواع پیچ­ها می­باشد. پیچ­ آلن در دسته تجهیزاتی قرار دارد که استفاده از آن باعث مقاومت و استحکام بیشتر قطعات در همه­ی زمینه­ها خواهد شد. در این مقاله قصد داریم انوع روش تولید پیچ آلن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

به طور کلی روش تولید پیچ آلن به دو صورت ماشینکاری و بدون برش صورت می­گیرد ؛ تعیین روش ساخت پیچ آلن به اندازه قطعه و مقادیر مورد نیاز بستگی دارد.

روش تولید پیچ آلن به سبک بدون برش

همانطور که می­دانید روش بدون برش به دو دسته سرد و گرم تقسیم می­شود.

روش سرد : عموما تمامی اتصال دهنده­ها مانند پیچ آلن به روش سرد تولید می­شوند و بسیار مناسب برای تولید در مقادیر زیاد هستند. در این روش تولید پیچ آلن اغلب تولید کنندگان از سیم­های رولی که وزن آن­ها حداقل 1000 کیلوگرم باشد استفاده می­کنند که در فرآیندهای چند مرحله­ای مانند آماده سازی مفتول ، برش و شکل دهی پیچ آلن و…. توسط فشار فورج و اکستروژن صورت می­گیرد. در نظر داشته باشید این نوع روش برای پیچ یا مهره­های لبه تیز به دلیل افزایش ساییدگی مناسب نمی­باشد. با این حال روش سرد به دلیل استفاده بهینه و صرفه جویی در مواد ، کیفیت بسیار بالا ، بازدهی خوب ، مقاومت عالی و استحکام بالا بسیار مورد استقبال تولید کنندگان قرار گرفته است.

روش گرم : با توجه به اینکه در این روش پیچ و مهره­ آلن با طول و قطرهای بزرگ­ تر تولید می­شوند ، قطعاتی که حجم بسیار پایین یا شکل گیری بسیار سخت دارند هم تولید می­شوند. در این روش میله­ های بزرگ  تا حدودی یا به طور کامل تا دمای فورج گرم خواهند شد سپس شکل گیری صورت می­گیرد. روش گرم به دلیل تولید هندسه ­های پیچیده از محبوبیتی خاصی برخوردار است ، اما باید بدانید که تولید در این روش نسبت به تولید سرد کم ­تر می­باشد.

راهنمای پیچ و مهره

روش تولید پیچ آلن به سبک ماشینکاری

در روش ماشینکاری شیارهای ایجاد شده از طریق کم شدن مواد یا تراشیدن توسط تراشکاری ، حدیده و قلاویز صورت می­گیرد.

تراشکاری : در این روش قطعه مورد نظر ابتدا توسط دستگاه تراش به سایز دلخواه می­رسد ، سپس در جهت طراحی و تولید پیچ ابتدا قطر خارجی پیچ تراش می­خورد. تولید پیچ آلن نسبت به قطر و طول در روش تراشکاری نامحدود می­باشد اما توجه داشته باشید به هزینه و زمان زیادی در جهت تولید یپچ آلن نیاز خواهید داشت.

حدیده : به وسیله­ای گفته می­شود که برای ایجاد رزوه­های خارجی بسیار کاربرد دارد. این روش در دسته شیوه­های دقیق قرار نمی­گیرد و به زمان و هزینه زیاد نیاز دارد.

قلاویز : قلاویز به دو دسته ماشینی و دستی تقسیم می­شود. در این روش از روغن به عنوان خنک کننده ، صیقلی کننده سطح و دور کننده پلیسه از رزوه استفاده می­شود.

در روش گرم از این سه فرآیند در جهت تولید پیچ آلن با تیراژ کم و کاربردهای مخصوص استفاده می­شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید